Sektion 54
Årets resultater 2024 Årets resultater 2024

2024

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
U19 - 11. maj Brædstrup-95
Brædstrup-96
Brædstrup-97 Unger
- -
U20 - 18. maj Vejen-95
Vejen-96
Vejen-97 Unger


-
U21 - 25. maj Vejen-95
Vejen-97 Unger

Böglum Sprint

-
U22 - 01. juni Aabenraa-95
Aabenraa-97 Unger
Heide Sport
Heide Mellem
U23 - 08. juni Vejen-95
Vejen-97 Unger
Lübeck Sport
Lübeck Mellem
-
U24 - 15. juni Aabenraa-95
Aabenraa-97 Unger
Schleswig Sprint
Schleswig-92 Unger
Hildesheim
U25 - 22. juni Vejen-95
Vejen-97 Unger
Zeven Sport
Zeven Mellem
Zeven-92 Unger
Münster
U26 - 29. juni Vejen-95
Vejen-97 Unger
Husum Sprint
Husum-92 Unger
Göttingen
U27 - 06. juli Brædstrup-95
Brædstrup-96 Unger
Lüneburg Sport
Lüneburg Mellem
Lüneburg-92 Unger
Baden-Baden
U28 - 13. juli Vejen-95
Vejen-96 Unger
Schleswig Sprint
Schleswig-92 Unger
Hof Landsslip
U29 - 20. juli Vejen-95 fællesslip sekt. 63
Vejen-96 Unger
Garlstorf Sport
Garlstorf Mellem
Garlstorf-92 Unger
-
U30 - 27. juli Aabenraa-95 fællesslip sekt.63
Aabenraa-96 Unger fællesslip sekt.63
Husum Sprint
Husum-92 Unger
Antwerpen Landsslip
Rouen Marathon
U31 - 03. august Aabenraa-95 Fællesslip sekt.63
Aabenraa-96 Unger fælesslip sekt.63
Halstenbek Sport
Halstenbek Mellem
Halstenbek-92 Unger
-
U32 - 10. august - Rendsburg Sprint
Rendsburg-92 Unger
Giesen Landsslip
Müchen Marathon



Årets resultater 2023 Årets resultater 2023

2023

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
U19 - 13. maj Brædstrup-95
Brædstrup-96
- -
U20 - 20. maj Vamdrup-95
Vamdrup-96


-
U21 - 27. maj Askelund-95

Böglum Sprint

-
U22 - 3. juni Vamdrup-95
Vamdrup-97 Unger
Heide Sport
Heide Mellem
U23 - 10. juni Aabenraa-95
Aabenraa-97 Unger
Lübeck Sport
Lübeck Mellem
-
U24 - 17. juni Aabenraa-95
Aabenraa-97 Unger
Schleswig Sprint
Schleswig-92 Unger
Hildesheim
U25 - 24. juni Vamdrup-95
Vamdrup-97 Unger
Zeven Sport
Zeven Mellem
Zeven-92 Unger
Münster
U26 - 01. juli Vamdrup-95 Husum Sprint
Husum-92 Unger
Göttingen
U27 - 8. juli Brædstrup-95
Brædstrup-96 Unger
Lüneburg Sport
Lüneburg Mellem
Lüneburg-92 Unger
Baden-Baden
U28 - 15. juli Vamdrup-95
Vamdrup-96 Unger
Schleswig Sprint
Schleswig-92 Unger
Hof Landsslip
U29 - 22. juli Vamdrup-95 fællesslip sekt. 63
Vamdrup-96 Unger
Garlstorf Sport
Garlstorf Mellem
Garlstorf-92 Unger, ingen unger medsendt
-
U30 - 29. juli HorsensN-95 fællesslip sekt.63
HorsensN-96 Unger fællesslip sekt.63
Husum Sprint
Husum-92 Unger
Dresden Landsslip
Rouen Marathon, ingen duer sendt
U31 - 5. august HorsensS-95 Fællesslip sekt.63
Horsens S-96 Unger fælesslip sekt.63
Altona Unger
Altona
Altona Sport
-
U32 - 12. august HorsensS-95
HorsensS-96 Unger
Rendsburg Sprint
Rendsburg-92 Unger
Giesen Landsslip
Müchen Marathon, ingen duer sendt



Årets resultater 2022

2022

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
U18 - 7. maj Brædstrup-95 AFLYST
Brædstrup-98 AFLYST
- -
U19 - 14. maj Brædstrup-95
Brædstrup-98
- -
U20 - 22. maj Vamdrup-95
Vamdrup-98


-
U21 - 28. maj Aabenraa-95

Bov Sprint
Bov-92 Unger

-
U22 - 4. juni Vamdrup-95 Reinfeld
Reinfeld Sport
U23 - 11. juni Aabenraa-95 Rendsburg Sprint
Rendsburg-92 Unger
-
U24 - 18. juni Aabenraa-95 Halstenbek
Halstenbek Sport
Münster
U25 - 25. juni Vamdrup-95 Schleswig Sprint
Schleswig-92 Unger
-
U26 - 02. juli Askelund-95 Uelzen
Uelzen Sport
Uelzen-92 Unger
Göttingen
U27 - 9. juli Brædstrup-95
Brædstrup-96 Unger
Rendsburg Sprint
Rendsburg-92 Unger
Warburg
U28 - 16. juli Vamdrup-95
Vamdrup-96 Unger
Garlstorf
Garlstorf Sport
Garlstorf-92 Unger
Regensburg Marathon
Hof Landsslip
U29 - 23. juli Vamdrup-95 fællesslip sekt. 63
Vamdrup-96 Unger
Heide Sprint
Heide-92 Unger
-
U30 - 30. juli Aabenraa-95 fællesslip sekt.63
Aabenraa-96 Unger fællesslip sekt.63
Reinfeld
Reinfeld Sport
Reinfeld-92 Unger
Antwerpen Landsslip
Rouen Marathon
U31 - 6. august Aabenraa-95 Fællesslip sekt.63
Aabenraa-96 Unger fælesslip sekt.63
Rendsburg Sprint
Rendsburg-92 Unger
-
U32 - 13. august
-
Halstenbek
Halstenbek Sport
Halstenbek-92 Unger
Giesen Landsslip
U33 - 20. august
-

-
Müchen Marathon



Årets resultater 2021 Årets resultater 2021

2021

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
U18 - 8. maj Brædstrup-95
Brædstrup-96
- -
U19 - 15. maj Vamdrup-95 AFLYST
Vamdrup-96 AFLYST
- -
U20 - 24. maj Vamdrup

Husum kort AFLYST

-
U21 - 29. maj Haderslev

Rendsburg Sport
Rendsburg

-
U22 - 5. juni Vamdrup Altona
Altona Sport
-
Celle
U23 - 12. juni Haderslev Henstedt Kort -
U24 - 19. juni Aabenraa Garlstorf
Garlstorf Sport
Münster
U25 - 26. juni Vamdrup Schleswig Kort
Schleswig Unger
-
U26 - 03. juli - - Rouen Marathon
U26 - 03. juli Horsens N Altona
Altona Sport
Göttingen
U27 - 10. juli Vamdrup
Brædstrup Unger AFLYST
Henstedt Kort
Henstedt Unger
-
U28 - 17. juli - - Hof Landsslip
U28 - 17. juli Brædstrup
Brædstrup Unger
Garlstorf
Garlstorf Sport
Garlsdorf Unger
-
U29 - 24. juli - - Paris Marathon
U29 - 24. juli Vamdrup fællesslip sekt. 63
Vamdrup Unger
Husum Kort
Husum Unger
-
U30 - 01. august - - Giesen Landsslip
U30 - 01. august Haderslev fællesslip sekt.63
Haderslev Unger fællesslip sekt.63
Altona
Altona Sport
Altona Unger
-
U31 - 6. august Haderslev Fællesslip sekt.63
Haderslev Unger fælesslip sekt.63
- -
U31 - 8. august
-
Schleswig kort
Schleswig Unger
-
U32 - 14. august
-

-
München Marathon
Antwerpen Landsslip
U32 - 14. august
-
Lüeburg
Lüeburg Sport
Lüeburg Unger

-



Årets resultater 2020 Årets resultater 2020

2020

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
U19 - 9. maj Horsens N Blå95
Horsens N Gul96
- -
U20 - 16. maj Vamdrup-Blå95
Vamdrup-Gul96
- -
U21 - 23. maj Vamdrup

Husum
Husum Sport

-
U22 - 30. maj Haderslev

Kiel
Kiel Sport

-
U23 - 6. juni Vamdrup Altona
Göttingen
U24 - 13. juni Haderslev Henstedt
Henstedt Sport
-
U25 - 20. juni - - Karlsruhe LM
U25 - 20. juni Aabenraa Altona
Altona Sport
Osnabrück
U26 - 27. juni Vamdrup
Bremen
Bremen Sport
-
U27 - 4. juli - - Freiburg LE AFLYST
U27 - 4. juli Horsens N AFLYST
Horsens N Unger AFLYST
Altona Antwerpen AFLYST
U28 - 11. juli Vamdrup
Vamdrup Unger
Garlstorf AFLYST
Garlstorf Sport AFLYST
-
U29 - 18. juli Vamdrup fællesslip sekt. 63
Vamdrup Unger
Altona
Altona Sport
Giesen
Giesen Sponsorflyvning
U30 - 25. juli - - Baden-Baden LM
U30 - 25. juli Haderslev fællesslip sekt.63
Haderslev Unger fællesslip sekt.63
Garlstorf
Garlstorf Sport
-
U31 - 1. august Haderslev SP Fællesslip sekt.63
Haderslev Unger fælesslip sekt.63
Henstedt
Henstedt Sport
Henstedt U
Dresden
U32 - 8. august Vamdrup fællesslip sekt. 63
Vamdrup Unger fællesslip sekt.63
Altona AFLYST
Altona Sport AFLYST
Altona U AFLYST
München AFLYST

(LM - Landsflivning med morgenslip lørdag, LE - Landsflyvning med eftermiddagsslip lørdag, U - Ungeflyvning, SP - Sponsorflyvning)




Årets resultater 2019 Årets resultater 2019

2019

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
U19 - 11. maj Horsens N-95
Horsens N-96
- -
U20 - 18. maj Vamdrup-95
Vamdrup-96
- -
U21 - 25. maj Vamdrup

Husum
Husum Sport

-
U22 - 1. juni Haderslev

Kiel
Kiel Sport - Rettet vers.

-
U23 - 8. - 9. juni Vamdrup Altona
Göttingen
U24 - 16. juni Haderslev Henstedt
Henstedt Sport
-
U25 - 22. juni - - Karlsruhe LM
U25 - 22. juni Aabenraa Altona
Altona Sport
Osnabrück
U26 - 29. juni Vamdrup
Bremen
Bremen Sport
-
U27 - 6. juli - - Freiburg LE
U27 - 7. juli Horsens N
Horsens N Unger
Lüneburg Antwerpen
U27 - 7. juli - - Antwerpen Sponsorflyvning
U28 - 13. juli Vamdrup
Vamdrup U
Kiel 2 års guldringe
Kiel Sport
-
U29 - 20. juli Vamdrup
Vamdrup Unger
Altona
Altona Sport
Giesen
U30 - 27. juli - - Würzburg LM
U30 - 27. juli Haderslev
Haderslev U
Soltau
Soltau Sport
-
U31 - 3. august Haderslev SP
Haderslev U
Henstedt
Henstedt Sport
Henstedt U
-
U31 - 4. august - - Dresden 3 års guldringe
U32 - 10. august - - Freiburg LE
U32 - 11. august - Altona
Altona Sport
Altona U
 -

(LM - Landsflivning med morgenslip lørdag, LE - Landsflyvning med eftermiddagsslip lørdag, U - Ungeflyvning, SP - Sponsorflyvning)




Årets resultater 2018 Årets resultater 2018

2018

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
12. maj - U19 Horsesns N-95
Horsens N-96
- -
19. maj - U20 Vamdrup-95
Vamdrup-96
- -
26. maj - U21 Vamdrup

Weddingstedt
Weddingstedt Sport

-
2. juni - U22 Haderslev

Henstedt P
Henstedt Sport

-
9. juni - U23 Vamdrup Altona
Münster
15. juni - U24 - - Baden-Baden L
16. juni - U24 Haderslev Bremen P
Bremen Sport
-
23. juni - U25 Vamdrup Henstedt
Henstedt Sport
Göttingen
30. juni - U26 - - Freiburg LM
30. juni - U26 Aabenraa
Henstedt 1års guldring
Henstedt Sport
-
7. juli - U27 Horsens N
Horsens N Unger
Altona Antwerpen P
13. juli - U28 - - Karlsruhe L
Karlsruhe LM
14. juli - U28 Vamdrup
Vamdrup U
Soltau P
Soltau Sport
-
21. juli - U29 Vamdrup
Vamdrup U
Altona
Altona Sport
Paderborn 3-års guldring
28. juli - U30 Haderslev
Haderslev U
Husum 2-års guldring
Husum Sport
-
4. august - U31 Aabenraa SP
Aabenraa U
Henstedt
Henstedt Sport
Henstedt U
Dresden
10. august - U32 - - Freiburg L
11. august - U32 - Husum
Husum Sport
Husum U
 -

(L - Landsflyvning, LM - Landsflivning med morgenslip, U - Ungeflyvning, D - Derby, P - Puljespil, SP - Sponsorflyvning)




Årets resultater 2017 Årets resultater 2017

2017

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
14. maj - U19 Horsesns N
Vejle
- -
20. maj - U20 Vejle
Vamdrup
- -
27. maj - U21 Vamdrup

Husum
Husum Sport

-
3. juni - U22 Haderslev

Henstedt P
Henstedt Sport

-
10. juni - U23 Vamdrup Altona
Münster
17. juni - U24 - - Baden-Baden L
17. juni - U24 Haderslev Bremen P
Bremen Sport
-
24. juni - U25 Vamdrup Henstedt
Henstedt Sport
Hannover
1. juli - U26 - - Freiburg LM
1. juli - U26 Aabenraa
Lüneburg 1års guldring
Lüneburg Sport
-
8. juli - U27 Vamdrup
Horsens-N U
Altona Antwerpen P
15. juli - U28 - - Karlsruhe L
Karlsruhe LM
15. juli - U28 Aabenraa
Vejle U
Soltau P
Soltau Sport
-
22. juli - U29 Vamdrup
Vejle U
Elmshorn
Elmshorn Sport
Dresden 3 års guldring
29. juli - U30 Aabenraa
Aabenraa U
Altona 2 års guldring
Altona Sport
-
5. august - U31 Aabenraa SP
Aabenraa U
Henstedt
Henstedt Sport
Henstedt U
Dresden
12. august - U32 - - München L
13. august - U32 - Altona
Altona Sport
Altona U
 -

(L - Landsflyvning, LM - Landsflivning med morgenslip, U - Ungeflyvning, D - Derby, P - Puljespil, SP - Sponsorflyvning)




Årets resultater 2016 Årets resultater 2016

2016

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
14. maj - U19 Horsesns N
Kolding
- -
21. maj - U20 Kolding
Haderslev
- -
28. maj - U21 Vamdrup

Husum
Husum Sport

-
4. juni - U22 Haderslev

Henstedt P
Henstedt Sport

-
11. juni - U23 Kolding Altona
Altona Sport
Münster
18. juni - U24 - - Würzburg L
18. juni - U24 Haderslev Bremen P
Bremen Sport
-
25. juni - U25 Kolding Henstedt
Göttingen
2. juli - U26 - - Baden-Baden L
2. juli - U26 Haderslev
Lüneburg 1års guldring
Lüneburg Sport
-
9. juli - U27 Kolding
Horsens U
Altona Antwerpen P
16. juli - U28 Haderslev
Kolding U
Soltau P
Soltau Sport
-
22. juli - U29 - - Regensburg L
23. juli - U29 Vamdrup
Vamdrup U
Elmshorn Dresden 3 års guldring
30. juli - U30 Haderslev
Haderslev U
Soltau 2 års guldring
Soltau Sport
-
6. august - U31 Aabenraa SP
Aabenraa U
Henstedt
Henstedt U
Dresden
14. august - U32 - - Freiburg L
Hannover L, 4 duer pr. slag
14. august - U32 - Altona
Altona Sport
Altona U
 -

(L - Landsflyvning, U - Ungeflyvning, D - Derby, P - Puljespil, SP - Sponsorflyvning)




Årets resultater 2015

2015

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
9. maj - U19 Horsens
Kolding
- -
16. maj - U20 Kolding
Haderslev
- -
23. maj - U21 Vamdrup

Husum
Husum Sport

-
30. maj - U22 Haderslev

Henstedt P
Henstedt Sport

-
6. juni - U23 Kolding Altona
Altona Sport
Münster
12. juni - U24 - - Würzburg L
13. juni - U24 Haderslev Bremen P
Bremen Sport
-
20. juni - U25 Kolding Henstedt
Göttingen
26. juni - U26 - - Baden-Baden L
27. juni - U26 Haderslev Lüneburg
Lüneburg Sport
-
4. juli - U27 Kolding
Horsens U
Altona Essen P
11. juli - U28 Haderslev
Kolding U
Soltau P
Soltau Sport
-
17. juli - U29 - - Karlsruhe L
18. juli - U29 Vamdrup
Vamdrup U
Elmshorn Giesen
24. juli - U30 Vamdrup
Vamdrup U
- -
26. juli - U30 - Altona
Altona Sport
-
1. august - U31 Aabenraa
Aabenraa U
Henstedt
Henstedt U
Dresden
8. august - U32 - - München L
Göttingen L m. 4 duer pr. slag
8. august - U32 - Altona
Altona Sport
Altona U
 -

(L - Landsflyvning, U - Ungeflyvning, D - Derby, P - Puljespil)




Årets resultater 2014

2014

Dato Kortdistance Mellemdistance Langdistance
10. maj Horsens I
Horsens II
- -
17. maj Horsens
Kolding
- -
24. maj Kolding
Haderslev
- -
31. maj Vamdrup

Husum
Husum (Sport)

-
7. juni Haderslev Henstedt
Henstedt (Sport)
-
13. juni - - Limburg L
14. juni Kolding Altona Münster
21. juni Haderslev Bremen P
Bremen (Sport)
-
27. juni - - Baden-Baden L
28. juni Kolding Henstedt Göttingen
5. juli Haderslev Lüneburg
Lüneburg (Sport)
-
12. juli Kolding
Horsens U
Altona D Antwerpen P
19. juli Haderslev
Kolding U
Soltau P
Soltau (Sport)
-
25. juli - - Karlsruhe L
26. juli Vamdrup
Horsens U
Heide Hannover D
2. august Haderslev
Haderslev U
Soltau
Soltau (Sport)
-
9. august Åbenrå
Åbenrå U
Henstedt
Henstedt U
Dresden
15. august - - München L
16. august - Altona
Altona (Sport)
Altona U
 

(L - Landsflyvning, U - Ungeflyvning, D - Derby, P - Puljespil)